Ruby Carter
Model ID: 1013094
| Gender | Female |
| Age | Early Twenties |
| Nationality | British |
| Eye Colour | Brown |
| Hair Colour | Brown |
| Hair Length | Longer |
| Height | 5'3" / 160cm |
| Hip | 52" / 132cm |
| Waist | 42" / 107cm |
| Inner Leg | 26" / 66cm |
| Shoe Size | 7 / 40 |
| Bust | 48B |
| Dress Size | 16/18 |
Add To Shortlist View Shortlist Enquire About Ruby Carter
Training
Liverpool Royal Court Youth Theatre
The Belvedere Academy GCSE Drama course 2020-22:
A-level Drama & Theatre at The Belvedere Academy
Frantic Assembly Workshop: August 2021
Skilled at bringing characters to life on the stage, television, and in film. Versatile performer capable of playing a range of roles from comedic to dramatic. Expert in dialects and accents, with a passion for telling stories that captivate and move audiences. Motivated student with excellent communication and interpersonal skills looking to gain valuable experience in a professional setting.
Credits
- Hollyoaks
