| Gender | Female |
| Age | Thirties |
| Nationality | British |
| Ethnicity | White British |
| Height | 5'3.5" / 161cm |
| Eye Colour | Blue/Green |
| Hair Colour | Blonde |
| Hair Length | Below Collar |
| Waist | 28" / 71cm |
| Hip | 35" / 89cm |
| Bust | 32D |
| Dress Size | 6/8 |
| Inner Leg | 29" / 74cm |
| Shoe Size | 3 1/2 / 36/37 |
AStage
| Date | Title | Role | Director |
| 2012 | Hamletta | Queen Gertrude | Niamh Reilly |
| 2010 | Sussical The Musical | Chorus | Simon Phillips |
| 2010 | Aladdin: Pantomime | Villager- Chorus | Peter Swingler |
Dance
| Date | Title | Director | Venue |
| 2010 | Aladdin | Peter Swingler | Forum Studio |
Singing
| Date | Title | Director | Venue |
| 2012 | Hamletta | Niamh Reilly | Beaumaris Leisure Centre |
| 2010 | Sussical The Musical | Simon Phillips | Christelton High School |
| 2005 | The Long and Winding Road | Theatre Train | The Royal Albert Hall |