| Gender | Female |
| Age | Forties |
| Nationality | British |
| Ethnicity | White British |
| Height | 5'5" / 165cm |
| Eye Colour | Blue |
| Hair Colour | Blonde |
| Hair Length | Longer |
| Waist | 27" / 69cm |
| Hip | 35" / 89cm |
| Bust | 34B |
| Dress Size | 8/10 |
| Inner Leg | 30" / 76cm |
| Shoe Size | 5 / 38 |
| Date | Title | Role | Director |
| 2010 | 50 Best All Time Toys | Herself | |
| 2010 | Hollyoaks | Hayley Ramsden | Various |
| 2005 | Oliver | Nancy | Carol Irwin |
| 2004 | Only a Kid, having a kid | Laura | Carol Irwin |