| Gender | Female |
| Age | Forties |
| Nationality | British |
| Ethnicity | White British |
| Height | 5'5" / 165cm |
| Eye Colour | Blue |
| Hair Colour | Blonde |
| Hair Length | Below Collar |
| Waist | 30" / 76cm |
| Hip | 36" / 91cm |
| Bust | 32DD |
| Dress Size | 8/10 |
| Inner Leg | 30" / 76cm |
| Shoe Size | 5 / 38 |
| Role | Production | Company/Director | Date |
| Bar Customer | Bulmers TV Commercial | Bulmers | 2014 |
| Market scene Extra | Coronation Street | Granada Studios | 2011 |
| Sofa Model | Reid Furniture Summer 2010 | Andy Saunders | 2010 |
| Christmas Fairy | Cheshire Oaks TV Commercial | Chris Gaffey | 2009 |
| Diner | Waterloo Road | BBC | 2008 |
| Nurse | No Angels | Channel 4 | 2003 |
| Lucy | Cinema Commercial | Allsports | 1997 |
| Bride | The Wedding | Bollywood Films | 2001 |
| Danielle | Pregnancy Awareness Video | Various | 2001 |
| Ann | Bitsa | ITV | 1995 |
| Peace Deliverer | Eisteddfod | S4C | 1995 |
| Role | Production | Director | Date |
| Daphne | Who killed the hotel Manager | Lyn Aston | 2010 - 2012 |
| Rowena | Salad Days | Lyn Aston | 2009 |
| Gloria | Wizard of Oz | Lyn Aston | 2007 |
| Sarah | Sarah’s Smile | Gareth Daltry | 2006 |
| Jo | Back off Bully | Gareth Daltry | 2006 |
| Frannie | Peacemaker | Gareth Daltry | 2005 |
| Production | Director | Date |
| UWB Summer Ball | UWB | 2004 |
| Mardi Gras Competition | Mardi Gras | 2002 |
| Shakin All Over | Top Hat and Tails | 2001 |
| The Disney Parade | Top Hat and Tails | 2000 |
| The Nutcracker Sweet | Top Hat and Tails | 1999 |