| Gender | Male |
| Age | Thirties |
| Nationality | British |
| Ethnicity | White British |
| Height | 5'11" / 180cm |
| Eye Colour | Green |
| Hair Colour | Light Brown |
| Hair Length | Above Collar |
| Waist | 33" / 84cm |
| Hip | 33" / 84cm |
| Chest | 36 / 91cm |
| Suit Size | 36L |
| Inner Leg | 32" / 81cm |
| Shoe Size | 9 / 42 |