| Gender | Male |
| Age | Late Twenties |
| Nationality | British |
| Ethnicity | White British |
| Height | 6' / 183cm |
| Eye Colour | Brown |
| Hair Colour | Auburn |
| Hair Length | Above Collar |
| Waist | 35" / 89cm |
| Hip | 44" / 112cm |
| Chest | 40 / 102cm |
| Suit Size | 42R |
| Inner Leg | 30" / 76cm |
| Shoe Size | 9 1/2 / 42/43 |