| Gender | Male |
| Age | Thirties |
| Nationality | British |
| Ethnicity | White British |
| Height | 6' / 183cm |
| Eye Colour | Blue |
| Hair Colour | Brown with Highlights |
| Hair Length | Below Collar |
| Waist | 30" / 76cm |
| Hip | 34" / 86cm |
| Chest | 38 / 97cm |
| Suit Size | 38R |
| Inner Leg | 31" / 79cm |
| Shoe Size | 8 / 41 |