| Gender | Male |
| Age | Thirties |
| Nationality | British |
| Ethnicity | White British |
| Height | 6'1.5" / 187cm |
| Eye Colour | Brown |
| Hair Colour | Dark Brown |
| Hair Length | Above Collar |
| Waist | 32" / 81cm |
| Hip | 33" / 84cm |
| Chest | 42 / 107cm |
| Suit Size | 38R |
| Inner Leg | 34" / 86cm |
| Shoe Size | 9 1/2 / 42/43 |