| Gender | Male |
| Age | Seventies |
| Nationality | British |
| Ethnicity | White British |
| Height | 5'7.5" / 171cm |
| Eye Colour | Brown |
| Hair Colour | Grey |
| Hair Length | Above Collar |
| Waist | 33" / 84cm |
| Hip | 40" / 102cm |
| Chest | 39 / 99cm |
| Suit Size | 40R |
| Inner Leg | 29" / 74cm |
| Shoe Size | 8 / 41 |